16 ekonomista dobitnika Nobelove nagrade tvrdi da će Trump uništiti američko gospodarstvo, ovo su razlozi zašto im ne treba vjerovati

Evo ih opet. Šesnaest ekonomista dobitnika Nobelove nagrade nedavno je napisalo otvoreno pismo tvrdeći da je “ekonomska agenda Bidena znatno superiornija od Trumpa.” Glavni argument, koji ponavlja nedavne demokratske teme, jest da bi drugo Trumpovo predsjedništvo zapravo moglo povećati inflaciju. Nije važno da inflacija nikada materijalno nije premašila 2% tijekom Trumpove administracije, niti da je predsjednik Biden upravljao najvišom inflacijom u 40 godina, piše foxnews.

Područje ekonomije predstavlja znanost koja se ponosi intelektualnom strogošću i procjenama utemeljenim na dokazima. Ipak, baš kao što su prosvjedi u kampusu podigli veo s radikalne akademske kulture bez činjenica koja je zarazila mnoga američka sveučilišta, nedavna evidencija političkih zagovaranja akademskih ekonomista snažan je podsjetnik zašto su Amerikanci počeli odbacivati ​​turobnu znanost.

Kontrast između predsjednika Trumpa i ekonomskih podataka predsjednika Bidena ne može biti jasniji. Rekord predsjednika Trumpa o poreznoj reformi i deregulaciji doveo je američko gospodarstvo do najbržeg realnog povećanja plaća u generaciji. Realni dohoci porasli su za gotovo 10% od 2017. do 2019., pri čemu su realne plaće najbrže rasle među radnicima s nižim primanjima.

Iznenadna potrošnja Bidenove administracije i regulatorna ograničenja na strani ponude gospodarstva pokrenuli su podmuklo postojanu inflaciju koja je nagrizla financije i kupovnu moć Amerikanaca. Srednji dohodak prilagođen inflaciji za američke obitelji pao je za 2080 USD od 2020. Nasuprot tome, realni srednji dohodak porastao je za 4400 USD samo u 2019., što je rekordno povećanje za jednu godinu.

Nezadovoljstvo Amerikanaca Bidenomicsom ne dolazi zbog društvenih medija ili lošeg izvještavanja u tisku, već zbog njihovog proživljenog iskustva rasta životnog standarda pod predsjednikom Trumpom i ekonomskih poteškoća pod predsjednikom Bidenom.

Trinaest od ovih dobitnika Nobelove nagrade također je potpisalo pismo iz 2021. u znak podrške američkom planu spašavanja i široj Bidenovoj ekonomskoj agendi, baš u trenutku kada je zapalio inflacijski val koji je dosegao vrhunac od 9,1% u lipnju 2022. Prvi potpis na oba pisma dolazi od Georgea Akerlofa , dobitnik Nobelove nagrade 2001. koji je oženjen ministricom financija predsjednika Bidena, Janet Yellen. Riječ je o transparentnom političkom zagovaranju, opranom kroz imprimatur ekonomske struke.

Daljnja politizacija ekonomske ‘znanosti’ nepoželjan je razvoj za disciplinu koja bi se trebala usredotočiti na ponovnu izgradnju svoje vjerodostojnosti nakon pogrešaka ekonomske politike posljednjih godina.

Akademski ekonomisti dosljedno su se diskreditirali pogrešnim upozoravanjem na politiku predsjednika Trumpa. Godine 2020. više od 700 ekonomista, uključujući nekoliko dobitnika Nobelove nagrade, napisalo je pismo tvrdeći da bi ekonomska politika predsjednika Bidena bila bolja za američko gospodarstvo.

Slično tome, skupina od 370 ekonomista, uključujući osam dobitnika Nobelove nagrade, upozorila je u studenom 2016. da Trumpova administracija predstavlja “jedinstvenu opasnost… za prosperitet zemlje”.

Kao što sada znamo, ukupna stvarna neto vrijednost kućanstva porasla je za 28% pod predsjednikom Trumpom, porasvši za više od 120% za najnižih 50% kućanstava. Pod predsjednikom Bidenom stvarna neto vrijednost kućanstva je stagnirala, povećavši se ukupno samo 2% i 16% za donjih 50% kućanstava do sada. Očito, politička ideologija, a ne trezvena analiza, vodi veći dio ekonomske struke.

Daljnja politizacija ekonomske “znanosti” nepoželjan je razvoj za disciplinu koja bi se trebala usredotočiti na ponovnu izgradnju svog kredibiliteta nakon pogrešaka ekonomske politike posljednjih godina. Suprotno javnim predviđanjima mnogih od tih ekonomista, nije inflacija, već njihov kredibilitet, ono što se pokazalo prolaznim.

Rečeno je da je Harry Truman tražio “ekonomista s jednom rukom”—jer su svi ekonomisti koje je poznavao željeli imati oba načina: “S jedne strane… ali s druge…”

Čini se da današnji ekonomisti imaju suprotan problem: njihova sigurnost uvelike nadilazi njihovo znanje ili moć predviđanja. S obzirom na njihove nedavne zapise o motiviranom razmišljanju, pravo je čudo da itko njihovu posljednju izjavu shvaća ozbiljno, umjesto da je vidi kao stranačku igru.

Piše: Scott Bessent/ Izvor/foxnews.com/ Foto: Ilustracija/ Totalno HR