Nositelj liste ‘Hrvatsko bilo’ za XI. Izbornu jedinicu Ljubo Ćesić Rojs pozvao je hrvatske birače u Vitezu u središnjoj Bosni da podrže tu listu na kojoj se nalaze generali Hrvatske vojske i Hrvatskoga vijeća obrane jer će na taj način glasovati za sebe.
U pratnji Ćesić Rojsa bili su generali Ivan Tolj, Ivan Kapular i Miljenko Galić koji se nalaze na toj listi za Sabor Republike Hrvatske.
U Vitezu su obišli spomen sobu i odali počast poginulim hrvatskim braniteljima iz općine Vitez, te su se upisali u spomen knjigu.
Izaslanstvo je posjetilo i spomen obilježje Osmica, posvećeno osmero ubijene hrvatske djece u topničkom napadu bošnjačke Armije BiH u ljeto 1993. godine na središte tog srednjobosanskog grada, te središnje županijsko obilježje u mjestu Križančevom Selu gdje je u ratu počinjen masakr nad 64 hrvatska civila i vojnika.
Tamo su generali položili vijence i zapalili svijeće te se pomolili za žrtve iz Domovinskog rata.
U razgovoru s mještanima general HV-a i HVO-a Ljubo Ćesić Rojs pozvao je birače da na ovim izborima glasuju ‘za sebe’ budući da imaju kandidate koji će zastupati njihove interese.
Izbori u XI. Izbornoj jedinici započinju u utorak 16. i trajat će dva dana.
Biračima u dijaspori na raspolaganju su kandidati s osam lista koji se bore za tri saborska mandata.
General Tolj: obnoviti HercegBosnu nastavi li se narušavati pozicija Hrvata
Neovisni kandidat na listi ‘Hrvatskog bila’ u XI. Izbornoj jedinici general Hrvatske vojske Ivan Tolj izjavio je da treba obnoviti Herceg-Bosnu ukoliko se nastavi s narušavanjem položaja i uzurpiranjem pozicija Hrvata u Bosni i Hercegovini.
“Predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman ne bi potpisao Daytonski mirovni sporazum da je znao da se Washingtonski neće uvažiti i da će Hrvati biti izigrani”, rekao je Tolj za Televiziju HercegBosne. On se nalazi na drugome mjestu liste koju predvodi general Ljubo Ćesić Rojs u XI. Izbornoj jedinici.
Po njegovim riječima Hrvatska danas, kao članica NATO-a, EU-a i kao saveznica SAD-a, može pomoći da se spriječi uzurpiranje hrvatske pozicije u Predsjedništvu BiH, gdje je u četiri navrata glasovima bošnjačkih birača kao hrvatski predstavnik izabran Željko Komšić.
“Za to sam da, ako ne bude nikako išlo u BiH, da se vratimo na postavke Herceg-Bosne. Morat ćemo to uraditi ili se pomiriti da smo sve izgubili”, istaknuo je general Tolj.
Hrvatska zajednica HercegBosna utemeljena je 18. studenog 1991. godine u Grudama na dan pada Vukovara kako bi se Hrvati u Bosni i Hercegovini obranili od agresija JNA i srpske strane.
U kolovozu 1993. godine prerasla je u Hrvatsku Republiku HercegBosnu te je bila hrvatska teritorijalna i administrativna jedinica unutar BiH.
Washtingtonskim mirovnim sporazumom o uspostavi Federacije BiH iz ožujka 1994., kojemu su sponzori bili SAD, Hrvatska i Turska, HercegBosna je postala sastavni dio hrvatsko-bošnjačke Federacije BiH.
Presudom Haaškoga tribunala za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije iz 2017. dio vodstva HercegBosne proglašen je krivim za udruženi zločinački pothvat etničkog čišćenja Bošnjaka i pripajanja dijela bosanskohercegovačkog teritorija Republici Hrvatskoj u što je, prema navodima presuda, bio umiješan i hrvatski državni vrh predvođen predsjednikom Franjom Tuđmanom.
General Tolj ocijenio je nedopustivim dio presude o udruženom zločinačkom pothvatu navodeći kako su Hrvatska i Hrvati u BiH trebali pokrenuti reviziju. (Hina)
Foto: Ilustracija/ Totalno HR