Plenković neće dopustiti dekriminalizaciju prostitucije, nije on pao s drveta na glavu da ne zna što je ispravno a što pogrešno

U nedavnim raspravama oko dekriminalizacije prostitucije u medijski eter su pušteni napisi probnih balona o navodnoj političkoj podršci hrvatskog premijera Plenkovića.

Protivljenje protiv te famozne skupine MUP-a i njihovih stručnjaka koji to predlažu puštajući probne balone u medije potaknulo je rasprave i kontroverze, pri čemu su pristaše i kritičari izrazili svoja mišljenja o tome, al ono što je najvažnije da čovjek koji će to “amenovati ili ne će”, ima vrlo dobre razloge protivljenja dekriminalizaciji prostitucije.

Zagovornici dekriminalizacije često tvrde da trenutni zakoni održavaju stigmu i štetu seksualnim radnicima, zalažući se za pristup koji se navodno više temelji na pravima. Gledajući međunarodne primjere, neke su zemlje neuspješno provele dekriminalizaciju ili legalizaciju prostitucije, navodeći pogoršanje prava seksualnih radnica i urušavanja javnog zdravlja.

Budući da se premijer Plenković odlučno bori protiv organiziranih skupina s kriminalnom domišljatim idejama, nije čudo da se protivi dekriminalizaciji prostitucije, te svakom razumnom dobronamjernom čovjeku nije nužno ispitati temeljne razloge za njegov stav već napomenuti, da etička razmatranja i moralne vrijednosti kod premijera Plenkovića igraju značajnu ulogu u oblikovanju njegove perspektive. Plenković, kao i mnogi drugi, može na prostituciju gledati kao na inherentno izrabljivačku i ponižavajuću, uz zabrinutost zbog utjecaja na društvene vrijednosti i norme. S punim pravom. Zadržavajući kriminalizaciju prostitucije, on može vjerovati da ona služi kao sredstvo odvraćanja i podržava dostojanstvo pojedinaca uključenih u industriju seksa. Na primjer, on može uredno tvrditi da bi dekriminalizacija mogla ovjekovječiti objektivizaciju žena, što bi dovelo do pogoršanja društvenih vrijednosti.

Da bismo razumjeli stav premijera Plenkovića o ovom pitanju, moramo razmotriti različite faktore koji utječu na njegov stav. Prvo, njegova politička ideologija i stranačke vrijednosti vjerojatno igraju presudnu ulogu u oblikovanju njegovog stajališta o protivljenju dekriminalizaciji prostitucije. Kao član konzervativne stranke, Plenković bi mogao uskladiti svoje stavove s tradicionalnim uvjerenjima koja se protive takvim liberalnim reformama. Osim toga, njegova osobna uvjerenja i uvjerenja njegove Obitelji mogu voditi njegov proces donošenja odluka, navodeći ga da prioritet daje onome što doživljava kao moralna i etička razmatranja. Nadalje, kao kršćanin, katolik, vjernik, on  može uzeti u obzir javno mnijenje i društvene vrijednosti, balansirajući između zahtjeva svojih birača i vlastitih uvjerenja. Al na kraju krajeva, Plenković će se uvijek okrenuti onome što je moralno ispravno.

Sve u svemu, nepokolebljivo protivljenje premijera Plenkovića dekriminalizaciji prostitucije pod utjecajem je kombinacije etičkih promišljanja, političke ideologije i društvenih vrijednosti i odražava predanost održavanju moralnih načela. Rasprava o zakonodavstvu o prostituciji višestruka je i zahtijeva nijansirano razumijevanje različitih perspektiva koje su u igri. U konačnici, pronalaženje ravnoteže između moralnih vrijednosti, ljudskih prava i društvenog blagostanja ključno je u rješavanju ovog složenog i spornog pitanja. No, ništa se ne riješava na “HO, RUK”!

Piše: Božidar Bebek/ Totalno HR/ Foto: Screenshot/ Ilustracija/ Totalno HR

Premijer Andrej Plenković mora urazumiti ministra Božinovića, MUP-ovci očito žele dekriminalizirati prostituciju, šalje se loša poruka mladima, to ne smije proći!