Koga bismo trebali pitati o radu vojske, osim onih koji su zaduženi za vođenje iste?

U posljednjim danima, Hrvatska se suočila s nevjerojatnom situacijom koja baca sjenu na temelje demokracije i suradnje unutar našeg sustava vlasti. Odluka predsjednika Milanovića da načelniku Glavnog stožera Tihomiru Kundidu zabrani dolazak na sjednicu Odbora koji će raspravljati o sudjelovanju Hrvatske vojske u međunarodnim misijama nije bogzna kakva poruka. To je pomalo zabrinjavajuća praksa koja implicira da se ljudima koji donose ključne odluke u našoj vojnoj hijerarhiji ne vjeruje dovoljno da bi mogli prisustvovati ovako značajnim raspravama.

Ministar Božinović izrazio je svoje zapanjenje tom situacijom, naglašavajući kako je nekada, kao ministar obrane, uvijek imao najviše vojne dužnosnike uz sebe kada je dolazilo do ključno važnih odluka. Božinovićeve riječi odražavaju duboko uvjerenje da vojska ne smije biti isključena iz razgovora o njenoj budućnosti i ulozi u međunarodnim misijama. Na koji način možemo očekivati informiranu, stručnu odluku, ako ne uključimo one koji su najkompetentniji da daju savjete iz prve ruke? Postavlja se pitanje: koga bismo trebali pitati o radu vojske, osim onih koji su zaduženi za vođenje iste?

Božinović je također naglasio važnost depolitizacije vojske i policije, tema koja se pokazuje ključnom u modernoj hrvatskoj državi. Kao što je naveo, policija je depolitizirana, a to je od iznimne važnosti za očuvanje njenog profesionalizma i učinkovitosti. Tako i Vojska ne bi trebala donositi političke odluke, a ni da se miješa u politički diskurs. No, to ne znači da ih treba isključiti iz procesa odlučivanja koji se tiče njihovih zadaća i funkcija. Zamislite situaciju gdje se odluke donose na temelju lažnih informacija ili neosnovanih pretpostavki. Da li je to doista put kojim želimo ići?

Važnost prisutnosti vojnog vrha na sjednicama koje se tiču njihove uloge u mirovnim misijama nikada ne može biti precijenjena jer  njihovo iskustvo i stručnost trebaju biti na raspolaganju Saboru kako bi se osiguralo da svi zastupnici donose informirane odluke. Bitka za autentičnost naših vojnih odluka trebala bi biti naša zajednička borba. Odbacivanje takvog dijaloga može nas odvesti u opasne vode neznanja i netočnih predodžbi o stvarnosti ratnih i mirovnih misija.

Zato pozivamo na obnovljeni dijalog i suradnju između političkih institucija i vojnog vodstva. Samo zajedno možemo osigurati da Hrvatska vojska bude efikasna, informirana i sposobna odgovoriti na izazove koje joj budućnost donosi. Mijenjajući način na koji pristupamo vojnim pitanjima, stvaramo osnove za jaču i sigurniju Hrvatsku, koja će štititi svoje interese i doprinositi svjetskoj sigurnosti i stabilnosti.

Autor/ Božidar Bebek/ Totalno HR/ Foto: Screenshot/ Ilustracija/ Totalno HR