Hrvatska Vlada službeno je najavila da će se lokalni izbori održati u nedjelju, 18. svibnja. Odluka, donesena tijekom telefonske sjednice u ponedjeljak, postavlja pozornicu biračima da izaberu predstavnike općina, gradova i županija diljem zemlje. To uključuje izbor članova predstavničkih tijela, načelnika općina, gradonačelnika, župana i njihovih zamjenika, kao i zastupnika nacionalnih manjina iz hrvatskog naroda.
Vrli premijer Andrej Plenković obratio se novinarima u Koprivnici, objasnivši da je odluka donesena malo prije službenog roka 18. travnja, što omogućuje jasnoću i pripremu uoči predstojećih uskrsnih blagdana. “Konzultirali smo se s nekoliko lokalnih čelnika i svi su nam rekli da su manje-više završili sve svoje aktivnosti”, izjavio je, ističući spremnost lokalnih vlasti.
Ključni datumi i rokovi:
Odluka vlade stupa na snagu u utorak, 15. travnja. Kandidature za kampanju mogu se podnijeti od srijede, 16. travnja. Rok za podnošenje kandidatura je 29. travnja u 24:00 sata. Nadležna izborna povjerenstva objavit će važeće zbirne liste u roku od 48 sati od roka za podnošenje. Službena izborna kampanja započinje objavom ovih važećih izbornih lista.
Izbori će obuhvatiti 428 općina, 127 gradova, 20 županija i Grad Zagreb koji ima status grada i županije. Broj izabranih članova u vijećima i skupštinama varira ovisno o broju stanovnika, u rasponu od najmanje sedam u manjim jedinicama do najviše 47 u većim gradovima i županijama. Slično tome, broj zastupnika u izvršnoj vlasti povezan je s brojem stanovnika.
Financijska naknada pruža se strankama i skupinama birača koji osiguraju barem jednog člana u mjesnim vijećima i skupštinama. Naknada, u rasponu od 133 € do 1,327 € po članu, plaća se iz proračuna relevantne općine, grada ili županije. Kandidati za gradonačelnika i župana koji dobiju najmanje 10% važećih glasova također imaju pravo na naknadu, razmjernu dobijenim glasovima. Maksimalna naknada za gradonačelnika Zagreba iznosi 13.272 eura, dok gradonačelnici u manjim općinama mogu dobiti i do 664 eura.
Pravo glasa imaju hrvatski državljani u dobi od 18 i više godina, koji borave u jedinici za koju se provode izbori. Za razliku od nacionalnih izbora, glasanje je ograničeno na mjesto prebivališta.
Stranke i birači mogu predložiti kandidate za lokalna vijeća i skupštine. Stranke moraju biti registrirane u Hrvatskoj u trenutku objave izbora. Posebna ograničenja primjenjuju se na policijske službenike, aktivno vojno osoblje i pojedince koji izdržavaju zatvorske kazne od najmanje šest mjeseci.
Iako političke stranke ne moraju nužno biti na listi kandidata za lokalna vijeća i skupštine, nezavisne liste zahtijevaju propisani broj potpisa birača, u rasponu od 25 u manjim općinama do 2.500 u jedinicama s više od pola milijuna stanovnika. Kandidati za gradonačelnika i župana također moraju osigurati određeni broj potpisa, koji varira ovisno o broju stanovnika općine, grada ili županije. Ključno je da se potpisi ne mogu prikupljati na zastarjelim obrascima s prethodnih izbora.
Ovi lokalni izbori predstavljaju ključnu priliku za hrvatske građane da oblikuju budućnost svojih zajednica. Oni će odrediti vodstvo i smjer lokalne uprave u cijeloj zemlji.
Ostaje pitanje mogu li nezavisni kandidati uspješno osporiti etablirane političke stranke. Bez obzira na ishod, ovi izbori obećavaju da će biti značajna prekretnica za Hrvatsku i utjecati na živote građana na lokalnoj razini. Bit će zanimljivo vidjeti kako će nova lica, politike i ideje utjecati na razvoj zemlje.
Autor/ Božidar Bebek/ Totalno.HR/ Foto/ Ilustracija/ Totalno.HR