Marija Selak Raspudić: Zakon o osobnoj asistenciji u praksi znači ‘društvenu smrt’ za osobe koji imaju 100-postotni invaliditet, moraju birati između dvije usluge, a to su pomoć u kući i osobna asistencija

Saborska zastupnica Mosta Marija Selak Raspudić izjavila je u utorak da Zakon o osobnoj asistenciji u praksi znači ‘društvenu smrt’ za osobe koji imaju 100-postotni invaliditet, a žive sami, jer ih tjera da biraju između usluge osobnog asistenta i usluge pomoć u kući.

“Spomenuti zakon propisuje da osobe sa 100-postotnim invaliditetom moraju birati između dvije usluge, a to su pomoć u kući i osobna asistencija. Nitko nije odabrao bit invalid, ne može se pred njih staviti takav izbor”, rekla  je Selak Raspudić na konferenciji za medije u Hrvatskom saboru, kritizirajući zakon koji je stupio na snagu u srpnju prošle godine.

”Sustav, pa i zakonodavac očito ne vjeruje da postoje osobe s invaliditetom koje žive same i zbog čega ih je ovaj zakon osudio na smrt”, ustvrdila je.

Osim što resorno ministarstvo nije razmatralo potrebe osoba s invaliditetom koje se trude živjeti samostalno, Selak Raspudić upozorila je i na manjak ljudi u sustavu osobne asistencije.

”U registru osobnih asistenata, koji još uvijek nije uspostavljen, trebalo bi biti oko 15400 osoba, prema riječima ministra Piletića. Međutim, osobnih asistenata ima 2.547 te još oko 1.100 njegovateljica i 6.000 pomoćnika u nastavi, stručnih komunikacijskih savjetnika i vidljivih pratitelja. Dakle, do onog broja koji se najavljivao, fali već sada skoro pola ljudi”, naglasila je zastupnica.

Selak Raspudić zbog toga očekuje dolazak inozemne radne snage u i tim poslovima, s obzirom da se roditeljima ne dozvoljava da uđu u sustav osobne asistencije.

”A je li to moguće s obzirom na njihovo poznavanje jezika i komunikacijskih vještina i kako bi to izgledalo u praksi, možete samo zamisliti”, rekla je zastupnica MOST-a, piše Hina.

Autor/ Totalno HR/ Izvor/ Hina/ Foto: Screenshot/ Ilustracija/ Totalno HR