Miro Kovač ističe tri ključna cilja američke strategije prema Ukrajini: “Rusija ne smije pobijediti, da se ne destabilizira previše i preuzimanje odgovornosti od strane Europljana”

U trenutku kada svijet pomno prati razvoj događaja u Ukrajini, mišljenje Mire Kovača, bivšeg ministra vanjskih poslova, postaje još važnije. Njegovi komentari o ratnim zbivanjima, posebno u kontekstu američke politike, nude uvide koji bi mogli oblikovati buduće pregovore i geopolitičke odnose. Naime, Kovač se osvrnuo na nedavno odobrenje bivšeg predsjednika Amerike Joe Bidena koje omogućava Ukrajincima uporabu dalekometnih zapadnih projektila kako bi gađali mete duboko unutar Rusije.

Kovač smatra da je to više od vojne strategije; riječ je o pokretu koji ima za cilj dovesti Trumpa pred gotov čin, pružajući Ukrajini jaču pregovaračku poziciju prije mogućih pregovora sljedeće godine. Jasno je da prijetnja koju predstavlja ruska invazija ne utječe samo na Ukrajinu, već i na globalnu stabilnost, što čini ovu temu od vitalnog značaja za sve nas.

Kovač ističe tri ključna cilja američke strategije prema Ukrajini: prvi je da Rusija ne smije pobijediti, drugi da se ne destabilizira previše, a treći je preuzimanje odgovornosti od strane Europljana. Ova perspektiva otvara vrata diskusiji o tome što Europljani mogu učiniti kako bi preuzeli aktivniju ulogu u rješavanju krize i sprječavanju daljnjih sukoba. Njegova analiza implicira da je odgovornost na Europi jača nego ikada.

Kada se osvrće na Trumpove prioritete, Kovač naglašava da će se predsjednik Amerike Trump, najprije fokusirati na vlastitu ekonomsku situaciju, posebno inflaciju i pitanje ilegalnih migranata. U toj borbi za vlast, pitanje Ukrajine može postati sekundarno, što bi moglo otežati daljnje američko angažiranje u regiji. Amerikancima je od vitalnog značaja da ne pokažu znakove slabosti, osobito u kontekstu sve veće konkurencije s Kinom.

Pitanje međunarodnih savezništava također se nameće kao ključno. Kovač upozorava na potencijalno štetan savez između Rusije, Kine i Irana koji bi, ako se ne zaustavi, mogao imati ozbiljne posljedice po globalnu sigurnost. U tom kontekstu, svi uključeni – od američkih političara do europskih lidera – moraju razumjeti da je jedinstvo i zajednički pristup ključno za suprotstavljanje ovom izazovu.

U zaključku, Kovačeva analiza nije samo refleksija sadašnjeg stanja rata u Ukrajini, nego i poziv na akciju za sve zemlje koje žele očuvati mir i stabilnost u svijetu. Razgovor o preuzimanju odgovornosti, strategijama i budućim pregovorima mora biti sveobuhvatan i prožet geopolitičkom sviješću. Ako se dokaže da je lukavost s kojom se vode ovi pregovori, glavna strategija, možda bismo mogli svjedočiti nadi za rješenje ovog složenog sukoba.

Autor/ Božidar Bebek/ Totalno HR/ Izvor/ N1/ Foto: Screenshot/ Ilustracija/ Totalno HR