Napad na Trumpa ponovno otvara jezivo poglavlje u američkoj politici

Pokušaj atentata na Donalda Trumpa, koji otvara mračno novo poglavlje u američkoj prokletoj priči o političkom nasilju, potresao je naciju koja je već bila duboko otuđena tijekom jednog od najnapetijih razdoblja svoje moderne povijesti.

Gađanje bivšeg predsjednika na predizbornom skupu samo nekoliko dana prije prihvaćanja republikanske nominacije je, po definiciji, napad na demokraciju i pravo svakog Amerikanca da izabere svoje vođe, prenosi CNN.

Vjerojatni kandidat GOP-a bio je na pozornici, s navijačima iza njega na tribinama, držeći plakate i noseći svoje MAGA regalije, kada su odjeknuli pucnji. Trznuo se, zatim se uhvatio za lice i nestao iza svog podija dok su ljudi počeli vrištati i nadrealna priroda onoga što se događa počela je svitati.

Bivši predsjednik kasnije je rekao da je osjetio kako mu je metak parao kožu uha, koje je bilo krvavo dok je hitno odvođen s mjesta događaja. Pucnji koje je ispalio naoružani napadač na krovu izvan kruga njegovog okupljanja u Butleru u Pennsylvaniji bili su samo djelić inča mnogo gori.

Fotografija Evana Vuccija iz Associated Pressa prkosnog, ali živog Trumpa – s krvavim uhom i obrazom, kojeg su agenti tajne službe izbacili s pozornice, s podignutom šakom i američkom zastavom u pozadini – odmah je postala ikona. Slika će definirati opterećujuće političko doba, bez obzira na do sada nepoznate političke posljedice sunčanog poslijepodneva koje se pretvorilo u noćnu moru.

Strašne asocijacije

Pucanje, pucanje, pucnjava i prizor političkog vođe koji se prevrće na tlo – s agentima tajne službe koji se žure baciti na njega kako bi ga zaštitili – probudili su teške povijesne traume.

Iako Trump trenutačno nije predsjednik, njegovo ranjavanje naglašava uvijek prisutnu prijetnju koja uvijek visi nad uredom i onima koji se kandidiraju za njega – a posebno za one koji to tvrde. Predsjednik Joe Biden 46. je predsjednik – a četiri su njegova prethodnika ubijena dok su bili na dužnosti, posljednji put John F. Kennedy 1963. Činjenica da je Trump napadnut završava 40-godišnje razdoblje u kojem su mnogi pretpostavljali da je Tajna Stručnost službe uvelike je smanjila mogućnost takvih nedjela – i bacit će mrlju koja će trajati godinama.

Trumpovo ciljanje tijekom predsjedničke kampanje povuklo je usporedbe s ubojstvom demokratskog kandidata Roberta F. Kennedyja 1968., krvavom godinom u kojoj je također ubijen vođa građanskih prava Martin Luther King Jr. i nasilje na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji u Chicagu, koja će ove godine biti domaćin istog događaja.

Ali političko nasilje od tada nije prestalo. Godine 2011. tadašnji zam. Gabrielle Giffords, demokratkinja iz Arizone, ostala je s oštećenjem mozga nakon što je upucana u glavu na događaju u kojem je ubijeno šest ljudi. Godine 2017. naoružani je muškarac otvorio vatru na bejzbolskom treningu republikanskog Kongresa, upucavši Stevea Scalisea, tadašnjeg predstavnika većine u Zastupničkom domu, i još trojicu. Nacija također još uvijek obrađuje napad na američki Kapitol od strane Trumpovih pristaša 6. siječnja 2021.

Jedan Trumpov pristaša na skupu, Joseph Meyn, vidio je bivšeg predsjednika kako pada i krajičkom oka primijetio kako je ubijeni čovjek pogođen. S elokvencijom koja je bila nevjerojatna s obzirom na šok onoga što je vidio, rekao je CNN-ovoj Alayni Treene da je napad bio simptom zemlje koju je izjedao politički bijes.

“Svi se čine vrlo ljutiti. Samo se čini da vani ima puno ljutih ljudi. Nisam šokiran što se to dogodilo. Šokiran sam što sam sjedio tamo, a to se dogodilo pored mene”, rekao je. “To je jednostavno užasno. Ne bismo trebali biti na razini političkog diskursa u ovoj zemlji u kojoj će se ovo dogoditi.”

“JFK, RFK, MLK … vi ste (imali) pokušaj (na) životu Reagana i sada imate pokušaj atentata na Trumpa. To je smiješno. Politika ne bi trebala biti igra s nultom sumom u kojoj netko sve dobije i sve izgubi.”

Još jedan zapanjujući preokret u nedokučivim izborima

Šokantni događaji od subote dodali su još jedan nestabilni politički element divljoj i nepredvidivoj izbornoj godini u kojoj se Biden – najstariji predsjednik u povijesti – borio da spasi svoju nominaciju nakon katastrofalne izvedbe u debati i osude Trumpa (78) od strane njujorške porote i njegova obećanja da će odraditi drugi mandat “odmazde” ako bude ponovno izabran.

Jedina prikladna početna reakcija na užas bilo je olakšanje što je kandidat za predsjednika još uvijek živ i tugovanje za Trumpovim pristašama koji je ubijen dok su na skupu koristili svoje demokratske slobode.

Većina čelnika i političkih aktera s obje strane prolaza brzo je poslala molitve Trumpu i pozvala na smirivanje situacije.

Biden, koji je proveo dane pokušavajući poduprijeti svoju kampanju, preuzeo je ulogu izvršnog direktora nacije nakon što je saznao za pucnjavu dok je bio na misi u Rehoboth Beachu, Delaware. Objavio je papirnatu izjavu, a zatim se obratio naciji u kameru.

“U Americi nema mjesta za ovakvu vrstu nasilja – to je bolesno, to je bolesno, to je jedan od razloga zašto moramo ujediniti ovu zemlju. Ne možemo dopustiti da se ovo događa. Ne možemo biti ovakvi. Ne možemo to oprostiti”, rekao je Biden.

Također je rekao da je pokušao dobiti “Donalda” telefonom i rekao da je bivši predsjednik bio na skupu koji je “trebao biti održan mirno bez ikakvih problema”. Predsjednik, koji se kasnije uspio povezati sa svojim prethodnikom, rano je završio vikend u svojoj kući na plaži i vratio se u Washington.

S obzirom na opako polarizirano političko stanje u Sjedinjenim Državama, početni šok od pokušaja ubojstva neizbježno će izazvati ozbiljne političke posljedice.

Trumpa su njegovi pristaše već gledali kao nepobjedivog heroja i prema njemu su se na njegovim skupovima odnosili s gotovo nadnaravnim poštovanjem. Njegov imidž borca ​​koji je stalno na udaru svojih neprijatelja sada će biti još dublje ukorijenjen. U trenutku pribranosti nakon što je pogođen, bivši predsjednik se pobrinuo da stvori kultni trenutak prkosa – podigao je šaku i vikao “borba, borba” svojoj masi – gledajući izravno u niz televizijskih kamera na usponu.

Slike će ostati u povijesti i obogatiti Trumpovu mitologiju jednako sigurno kao i slika njegove šalice upucane u zatvoru u Atlanti i snimka njegovog povratka u Bijelu kuću 2020. nakon što je pobijedio ozbiljnu infekciju Covid-19.

Također bi moglo postojati nepredvidive implikacije za predizbornu kampanju u kojoj je Trump predvodio Bidena – čak i prije nego što je predsjednikova kampanja otišla u slobodni pad s njegovim katastrofalnim učinkom u raspravi. A atmosfera oko republikanske nacionalne konvencije u Milwaukeeju ovog tjedna bit će još intenzivnija.

Već u subotu bilo je poziva na istrage o tome kako je naoružani napadač – izvan sigurnosnog kruga skupa – uspio dobiti Trumpa na nišanu u velikom propustu osiguranja koji će trajati mjesecima i imat će implikacije na sve buduće predsjedničke izbore. i događanja kampanje.

Mnogi političari s obje strane prolaza već žale zbog vrućine političke retorike – nakon još jednog jezivog pokazatelja što ona može proizvesti u naciji u kojoj je oružje tako lako dostupno. Ostaje za vidjeti hoće li šok od subotnjih događaja, koji su mogli biti puno gori, učiniti nešto da ukroti toksičnu političku kulturu u kojoj je Trump entuzijastični sudionik.

U jednoj od najoštrijih reakcija, Giffords je u izjavi rekao: “Političko nasilje je zastrašujuće. Znam.” Dodala je: “U srcu držim bivšeg predsjednika Trumpa i sve one koji su pogođeni današnjim neobranjivim činom nasilja. Političko nasilje je neameričko i nikada nije prihvatljivo – nikada.”

Nažalost, povijest pokazuje da je nasilje, iako je neobranjivo, također suštinski ožiljak na američkoj politici.

Analiza Stephena Collinsona, CNN/ Foto: Screenshot/ Izvor/ CNN/ Gene J. Puskar/AP