U posljednje vrijeme, aktivnost NATO-a u podršci Ukrajini, poznatija kao NSATU, postala je tema koja dominira hrvatskim medijima i političkim raspravama. Naime, dolazak zamjenika glavnog tajnika NATO-a, Borisa Rugea, u Hrvatsku, naglašava važnost ovog pitanja, ne samo na međunarodnoj sceni već i unutar samog hrvatskog društva. S obzirom na nedavne reakcije hrvatskih političara, posebno predsjednika Sabora, Gordana Jandrokovića, jasno je da postoji potreba za otvorenom i konstruktivnom raspravom o ovoj temi.
Jandroković je istaknuo kako su neki zastupnici podcijenili osobu koja predstavlja najmoćniju vojnu organizaciju na svijetu, što je neprihvatljivo s obzirom na to da je Hrvatska postala članica NATO-a 2009. godine nakon zahtjevnih pregovora. Ova organizacija je Hrvatskoj donijela stabilnost i mir, što se ne smije zaboraviti. Jandrokovićeve riječi su jasne: kritika NATO-a, posebice u kontekstu nesporazuma oko aktivnosti NSATU, može imati dugoročne posljedice na status Hrvatske unutar ovog saveza.
Osim Jandrokovića, predsjednik države, Zoran Milanović, također ima svoje stajalište. Njegova odluka da ne odobri sudjelovanje hrvatskih vojnika u misiji NSATU izazvala je brojne kritike. Milanovićevi, vrlo često štetni i loše promišljeni potezi mogu stvoriti sliku o Hrvatskoj kao državi koja nije u potpunosti posvećena NATO-u i njegovim ciljevima, što može utjecati na našu sigurnosnu politiku i međunarodni ugled. Postavlja se pitanje – kolika je cijena politički motiviranih odluka kada je u pitanju nacionalna sigurnost?
Osim političkih sukoba, važno je naglasiti da su aktivnosti NATO-a u Ukrajini ne samo strateške, već i moralne prirode. Kao članice NATO-a, imamo odgovornost pomoći našim saveznicima u vremenima krize. Djelovanje NSATU predstavlja zajednički napor za očuvanje mira i stabilnosti u regiji, a Hrvatska ne bi trebala biti izvan toga, nego aktivno sudjelovati i doprinositi tim naporima.
Dugoročne posljedice koje bi mogle proizaći iz trenutne situacije s NATO-om mogu biti devastirajuće. Od odbacivanja NATO-ovih smjernica do pasivnog stava o globalnim pitanjima sigurnosti, postoji rizik da Hrvatska izgubi svoj značaj u međunarodnoj zajednici. Kako bi izbjegli takve posljedice, važno je da svi članovi Sabora, bez obzira na stranačku pripadnost, razmotre svoje odluke i posljedice koje te odluke mogu imati na budućnost naše zemlje.
U vremenu kada su međunarodni odnosi složeni i napeti, ne smijemo zaboraviti vrijednosti koje NATO predstavlja. Naša ulagačka politika i sudjelovanje u NATO-ovim operacijama trebaju biti vođeni svjesnošću o važnosti kolektivnog djelovanja i podrške saveznicima. Hrvatska se nije pridružila NATO-u samo radi svog sigurnosnog interesa, već i radi doprinosa globalnoj stabilnosti. Stoga je ključno da razgovaramo otvoreno i održi se konstruktivna rasprava o ulozi Hrvatske unutar NATO-a.
Autor/ Božidar Bebek/ Totalno HR/ Foto: Screenshot/ Ilustracija/ Totalno HR