Nikola Milina, glavni ravnatelj policije, rekao je u Dnevniku HRT-a, da kada se sjeti Domovinskog rata, prvo pomisli što su sve policijski službenici prolazili, posebno 1990., 1991., a posebno je pritom istaknuo prvu žrtvu, Josipa Jovića, današnji dan 12 hrvatskih redarstvenika, redarstvenika u Zadru Franka Lisicu.
Mnogi su redarstvenici sudjelovali u prvim akcijama Domovinskog rata. O ulozi policije u ratu, ali i miru u Dnevniku HRT-a govorio je Nikola Milina, glavni ravnatelj policije. Istaknuo je kako je Hrvatska policija u Domovinskom ratu odigrala jedinstvenu ulogu. Govorio je i o izazovima današnjeg vremena s kojima se policija suočava – ilegalnim migracijama, istaknuvši kako ih je manje, a ove je godine dosad već uhićeno 788 krijumčara ljudima, piše HRT.
“Sjetimo se uloge Hrvatske policije u Domovinskom ratu, to je jedinstven slučaj svijetu. Policija je odigrala važnu ulogu u prvim danima Domovinskog rata i kasnije je uz pobjedničku Hrvatsku vojsku sudjelovala u Bljesku i Oluji. Sjetimo se njihova domoljublja, požrtvovnosti, dali su ono najvrednije i mi to moramo ovako obilježavati i nikada ne zaboraviti. Poginuo je 767 policijski službenik a 21 je nestao”, rekao je.
Naglasio je da se u obljetnice uključuju mladi policijski službenici, koji tako stječu znanje o tome što se tada dogodilo i da u praksi budu požrtvovni i s ljubavlju prema domovini pristupaju obavljanju policijskog posla.
Izazovi suvremenog doba
Vezano uz nelegalne migracije, istaknuo je ulazak u Schengen kao veliko postignuće.
“Ispunjavamo našu zadaću, nezakonitih migracija je manje. To je globalni izazov, Hrvatska je pokazala učinkovitost i činimo sve napore kako bismo zadržali sigurnost, a to se vidi i po tome što je Hrvatska na prvom mjestu po sigurnosti na razini EU-a”, rekao je Milina.
Ove je godine već uhićeno 788 krijumčara.
Na pitanje koliko se uspije doći do organizatora tih lanaca, rekao je da je Hrvatska policija nositelj određenih aktivnosti na suzbijanju organiziranog kriminaliteta, kriminaliteta droga i kriminaliteta vezanog za nezakonite migracije i krijumčarenje osoba na ovoj ruti.
“Uz našu suradnju i druge zemlje postižu rezultate, što je nama iznimno bitno, posebno na istočnim susjedstvu odakle, dolaze migracije. Puno pomažemo i potječemo u razmjeni tih informacija kako bismo došli i do kriminalnih organizacija, do zločinačkih udruženja koje se bave tim vrlo unosnim kriminalom i to ćemo i dalje činiti”, poručio je.
Dodao je da se pridružuje sve veći broj zemalja iz Europske unije, od Rumunjske, Njemačke, Francuske, Slovenije ali i BiH i drugih zemalja.
Uvođenje biometrije – nova sigurnosna vrijednost
Rekao je da je Hrvatska pripremljena za uvođenje biometrije na legalnim graničnim prijelazima za stanovnike trećih zemalja krajem godine.
“Radi se o uzimanju biometrijskih podataka pri prelasku granice za sve državljane trećih zemalja. To je jedna nova sigurnosna vrijednost nakon svih događaja, sigurnosnih ugroza za Europsku uniju i terorističkih napada i došli smo do faze da trebamo implementirati i taj alat na neki način. Spremni smo već sada, ali trebaju biti spremne i sve zemlje članice Schengena”, rekao je Glavni ravnatelj hrvatske policije Nikola Milina.
Izvor/ HRT/ Foto: Screenshot/ Ilustracija/ Totalno HR/ Izvor/ MORH/ MUP
https://vijesti.hrt.hr/hrvatska/milina-vazna-uloga-hrvatske-policije-u-domovinskom-ratu-11516427