Obilježena 33. obljetnica pogibije 39 hrvatskih branitelja u Policijskoj postaji Dalj

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima ispred Postaje granične policije Dalj u petak je obilježena 33. obljetnica pogibije 39 hrvatskih branitelja stradalih u napadu na Policijsku postaju Dalj, prenosi HRT.

Zapaljene su svijeće ispred spomenika žrtvama Domovinskog rata Aljmaša i spušten je vijenac u Dunav u spomen na prognano stanovništvo Aljmaša, Dalja i Erduta koje je 1. kolovoza 1991. teglenicom prevezeno u Osijek.

“Toga se moramo sjećati, to moramo poštivati, obilježavati i ono što uvijek kažem, iako to svi govore, ali ja ću ponoviti i uvijek ću to govoriti, učiti one generacije koje dolaze iza nas. Prošlo je već jako puno godina od tog događaja i od tih događanja i imam nekakav osjećaj da još uvijek nismo prenijeli ključno znanje, ključne zaključke iz tog sukoba koji se dogodio 90. godina ovdje na području Hrvatske, da se ne bi to događalo nekome u budućnosti. To je ključno za znak, ne zato da bismo mi nekoga mrzili, ne zato da bismo mi imali protiv nekoga nešto, ili da bismo mi sad upirali prstom. 35 godina od samostalnosti Hrvatske, 30 godina od kraja završetka Domovinskog rata. Oni koji dolaze moraju znati što se događalo, moraju znati kakve su povijesne činjenice, moraju znati kroz što je Hrvatski narod prolazio 90 godina i koliko je teško bilo obraniti neovisnost Republike Hrvatske”, rekao je Ivan Anušić, ministar obrane.

“Hrvatska policija je u tim vremenima podnijela najveću žrtvu. Sjetimo se Plitvica, sjetimo se Borova, sjetimo se Struge Banske i nakon toga slijedila i napad na političku postaju Dalj. Dakle, mi danas sjećamo njih, ali i odajemo počast svim hrvatskim braniteljima. Ja ću posjetiti da je u Domovinskom ratu 767 hrvatskih redarstvenika poginulo i 21 se još uvijek vodi kao nestali”, rekao je Nikola Milina, glavni ravnatelj policije.

U sklopu komemorativnog programa, kod spomen-obilježja žrtvama Domovinskog rata u Aljmašu zapaljene su svijeće.

U spomen na prognano stanovništvo, koje je šlepovima prevezeno vodenim putem iz Aljmaša u Osijek, u Dunav su spušteni vijenci.

Svijeće su zapaljene i ispred spomen-obilježja poginulim pripadnicima 1. satnije 1. bojne 3. gardijske brigade Hrvatske vojske u Erdutu te ispred spomen-obilježja poginulim hrvatskim braniteljima kod Postaje granične policije Dalj. U crkvi sv. Josipa u Dalju služena je sveta misa zadušnica, koju je predvodio vojni ordinarij mons. Jure Bogdan. Promocija knjige Aljmaš, Dalj i Erdut u Domovinskom ratu, autora Frane Tokića i Marina Banovića, održana je u Poduzetničko-razvojnom centru Općine Erdut, priopćilo je Ministarstvo obrane.

https://www.morh.hr/ministar-anusic-u-dalju-sjecamo-se-kako-se-ovakvi-dogadaji-vise-ne-bi-ponovili/

Pred spomen-obilježjem hrvatskim braniteljima, počast poginulima odali su članovi obitelji poginulih, umrlih i nestalih branitelja, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova, državni tajnik Tomislav Bilandžić, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja, državni tajnik Darko Nekić, savjetnik ministra unutarnjih poslova, doktor Josip Mihaljević, načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece, u ime Ravnateljstva civilne zaštite, pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Osijek Zvonko Grgec, dopredsjednik Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata Republike Hrvatske Zdravko Blažević, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić te saborski zastupnici Nataša Tramišak i Goran Ivanović, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, predsjednik Gradskog odbora za branitelje Domovinskog rata i braniteljske udruge Jurica Tolj i mnogi drugi uzvanici, objavila je osječko baranjska policija.

Autor/ Totalno HR/ Izvor/ HRT/ MORH/ HINA/ MUP/ Foto: MORH/ F. Klen