Hrvatski premijer Andrej Plenković u petak se sastao s predsjednikom Hrvatskog narodnog sabora BiH Draganom Čovićem, te rekao da podržava stav Čovića o potrebi uvažavanja interesa bosanskohercegovačkih Hrvata u izgradnji Južne plinske interkonekcije da se plinovodom upravlja iz Mostara, unatoč kritikama veleposlanstva SAD u BiH.
SAD je ranije kritizirao Čovića te najavio Sankcije o čemu je pisao portal hercegovina.info zbog poteškoća u provedbi strateški važnog projekta Južna interkonekcija kojim se trebaju povezati plinske mreže Hrvatske i BiH ali i zbog inzistiranja da se izborni sustav BiH sada mijenja bez intervencija u ustav. Otvoreno ga je tijekom posjeta Sarajevu zbog toga kritizirao i pomoćnik američkog državnog tajnika James O’Brien koji je Čoviću predbacio da je, uz ostalo, odgovoran i za činjenicu da je Mostar i danas podijeljen grad.
Hrvatska podržava stav Dragana Čovića priopćeno je u petak iz Vlade nakon susreta premijera Andreja Plenkovića s predsjednikom Hrvatskog narodnog sabora BiH koji inzistira da se plinovodom upravlja iz Mostara, izvjestili su iz Vlade.
Susret s @Dragan_Covic. Izrazili smo zadovoljstvo napretkom u provedbi reformi koje poduzima @Vijeceministara s ciljem otvaranja pristupnih pregovora BiH. Razgovarali smo o izbornoj reformi i važnosti projekta Južne plinske interkonekcije.
🔗https://t.co/tWYSMNMlUc 🇭🇷🇧🇦 pic.twitter.com/S8kVnyVwAh— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) February 23, 2024
Osvrnuvši se na nedavni posjet Bosni i Hercegovini s predsjednicom Europske komisije von der Leyen i nizozemskim premijerom Rutteom, predsjednik Vlade Plenković istaknuo je zadovoljstvo dosadašnjim napretkom u provedbi reformi koje poduzima Vijeće ministara na čelu s Borjanom Krišto.
Uoči izrade novog izvješća Europske komisije o BiH, pozvao je sve političke aktere u BiH na ulaganje dodatnih napora u pogledu usvajanja potrebnih zakona, a s ciljem otvaranja pristupnih pregovora na Europskom vijeću u ožujku. Hrvatska nastavlja pružati punu političku i tehničku podršku BiH u ovom procesu.
Dragan Čović izvijestio je o tijeku razgovora političkih stranaka u BiH u vezi s reformom izbornog zakonodavstva. Plenković i Čović naglasili su nužnost postizanja političkog konsenzusa kako bi se spriječilo preglasavanje hrvatskog naroda u izboru za hrvatskog člana Predsjedništva BiH, što se ponovno dogodilo i na Općim izborima 2022. godine. Naglasili su kako je uspostavljanje pune ravnopravnosti triju konstitutivnih naroda temeljni preduvjet za dugoročnu stabilnost i funkcionalnost BiH, kao i za skladne odnose među tri naroda.
Plenković je istaknuo da hrvatska Vlada pruža snažnu podršku hrvatskom narodu u BiH te će nastaviti realizirati projekte koji pridonose kvalitetnijem životu Hrvata i boljitku čitave BiH.
Vezano za projekt Južne plinske interkonekcije, istaknuta je važnost ovog projekta za energetsku sigurnost i diverzifikaciju u BiH. Hrvatska je spremna poduprijeti ovaj projekt kojim bi se plin s LNG terminala na Krku dopremao u BiH. Plenković i Čović složili su se da je potrebno nastaviti s razgovorima kojima bi se postigao dogovor vezano za modalitete izvedbe projekta u BiH u interesu svih zainteresiranih strana. U vezi s time, Hrvatska podržava stav Dragana Čovića o potrebi uvažavanja interesa hrvatskog naroda u BiH.
Plenković i Čović razgovarali su i o pripremama za 25. Međunarodni sajam gospodarstva u Mostaru koji će se održati od 16.-20. travnja i na kojem je Hrvatska i ove godine zemlja partner.
Američko veleposlanstvo u Bosni i Hercegovini kritiziralo je predsjednika HDZ BiH Dragana Čovića zbog njegova inzistiranja da potpuno nova tvrtka radi na provedbi projekta povezivanja plinske mreže njegove zemlje i Hrvatske. Čovića je američka administracija već kritizirala nakon što je on počeo inzistirati da se projekt tzv. Južne interkonekcije odnosno povezivanja plinske mreže BiH i Hrvatske preko Hercegovine ka Zagvozdu realizira kroz uspostavu nove tvrtke čije bi sjedište bilo u Mostaru.
“Federacija BiH ima jednu tvrtku za transport plina BH Gas kao što i Hrvatska ima samo jednu tvrtku za transport plina. Čovićev prijedlog da se formira nova tvrtka za prijenos, koja trenutno ne postoji, nema zaposlenike, nema iskustva, nema mogućnosti da osigura stabilno financiranje, nije održiv i sahranit će ovaj projekt”, stoji u reagiranju.
U američkom su veleposlanstvu suglasni kako BH Gas treba preustrojiti pa predlažu da se u Mostaru uspostavi područni ured te tvrtke koji bi mogao voditi projekt povezivanja s plinskom mrežom Hrvatske a Čovića su pozvali da “bez odgode prestane blokirati” usvajanje zakona o Južnoj interkonekciji kakvoga je Zastupnički dom parlamenta Federacije BiH usvojio još u prosincu 2021. godine.
Autor/ Totalno HR/ Foto: Ilustracija/ Totalno HR