Plenkovićev stav o podjeli vodećih funkcija unutar EPP-a usklađen je sa širim ciljem osiguranja snage i utjecaja u oblikovanju politika i odluka EU

Hrvatski premijer Andrej Plenković istaknuo je važnost zadržavanja ili čak povećanja vodećih pozicija unutar Europske pučke stranke (EPP) tijekom sastanaka na vrhu u Bruxellesu uoči neformalne večere čelnika država članica.

Plenković je, kako se doznaje, govorio o tome da EPP, na temelju izbornih rezultata, može biti i ambiciozniji od traženja jednakog ili manjeg broja vodećih položaja kao 2019. – kada je njegova pozicija u Europskom vijeću i Europskom parlamentu bila nešto slabija nego što je danas. Jer EPP je sada bitno jači, ne samo po rezultatima izbora za Europski parlament, nego i zbog činjenice da u Europskom vijeću sjedi 12 premijera ili predsjednika iz redova pučana, što je više nego zbroj članova Vijeća iz redova socijalista, liberala i konzervativaca zajedno.

“Njegova glavna teza je da treba paziti da se ne dogodi da EPP, kao uvjerljivi pobjednik izbora, za dvije i pol godine, od svih ključnih funkcija, spadne jedino na predsjednika Komisije, a da ih pritom socijalisti, kao drugoplasirani, imaju više. Govorio je načelno i njegova je intervencija prilično dobro primljena među liderima u EPP-u”, rekao je izvor upućen u zbivanja, prenosi Hina.

Plenkovićevo stajalište naglašava važnost strateškog pozicioniranja i utjecaja unutar EU-a, budući da vodeće uloge nude priliku za oblikovanje politika, pokretanje programa i zastupanje interesa stranke i njezinih birača na široj razini.

“Vodeće funkcije omogućuju oblikovanje politika i planova pokretanja. Zastupanje stranačkih interesa i birača na široj razini.”

Uz četiri pozicije u EU (predsjednika Komisije, Europskog vijeća, visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku i predsjednika Parlamenta), naveo je da se u pregovorima treba uzeti u obzir i šira perspektiva najviših dužnosti u Europi koje su nedavno bile predmet političkih razgovora, poput glavnog tajnika NATO-a, predsjednice Europske investicijske banke i glavnog tajnika Vijeća Europe, gdje EPP nema svoje vodeće kandidate. Dosadašnja predsjednica Komisije Ursula von der Leyen (EPP) ima vrlo dobro izglede da ponovno bude izabrana na tu dužnost. Kao izgledni kandidat za predsjednika Europskog vijeća spominje se bivši portugalski premijer, socijalist Antonio Costa, a za visoku predstavnicu za vanjsku i sigurnosnu politiku estonska premijerka Kaja Kallas iz redova liberala. Predsjednica Parlamenta u prvoj polovici novoga saziva u sljedeće dvije i pol godine trebala bi biti Roberta Metsola iz EPP-a, a u drugoj polovici mandata trebao bi je zamijeniti netko od socijalista. Mandat predsjednika Europskog vijeća traje dvije i pol godine, koji se može jednom obnoviti. Sva tri dosadašnja predsjednika Europskog vijeća odradila su po dva dvoipologodišnja mandata. Sada se unutar EPP-a pojavila ideja da se možda odustane od te prakse pa da sljedećeg izabranog predsjednika Europskog vijeća nakon dvije i pol godine zamijeni netko drugi.

“Plenković uopće nije govorio o rotaciji predsjednika Europske vijeća na način da bi nešto ‘rezervirao”’ za sebe, kako su to pojedini mediji počeli krivo tumačiti. Govorio je o tome kako se demokratski izražena volja europskih birača, koja se odrazila kroz činjenicu da je EPP relativni pobjednik izbora, treba na kraju reflektirati u raspodjeli najvažnijih funkcija u EU. Radi se o pogrešnim tezama koje smo već i ranije slušali, a uvijek bi nakon njih Plenković ostao u Hrvatskoj”, rekao je izvor blizak premijeru upućen u tijek pregovora.

Povlačeći paralelu s položajem EPP-a u 2019., hrvatski premijer Andrej Plenković istaknuo je nužnost ne pristajanja na manji broj čelnih pozicija, posebice s obzirom na ojačanu poziciju stranke u odnosu na prethodno razdoblje. Zalažući se za zadržavanje ili nadmašivanje broja vodećih pozicija iz prošlosti, Plenković želi učvrstiti status EPP-a kao moćne snage unutar političkog krajolika EU.

Čvrsti stav premijera Plenkovića o vodećim pozicijama Europske pučke stranke naglašava važnost njihovog zadržavanja ili čak povećanja kako bi se osigurala kontinuirana snaga i utjecaj unutar gruzpacije EPP-a. Isticanjem usporedbe s položajem EPP-a 2019. godine kada je bio u slabijem stanju, Plenković naglašava nužnost čvrstog stava po tom pitanju. Jasno je da EPP, kako bi zadržao svoju istaknutost i učinkovitost na europskoj političkoj pozornici, ne smije kompromitirati svoje vodeće pozicije, za što se zalaže hrvatski premijer Andrej Plenković.

Autor/ Totalno HR/ Izvor/ HINA/ Foto: Ilustracija/ Totalno HR/ Izvor/ Council of EU – Newsroom Photos