Škabrnja, malo ali snažno mjesto na hrvatskoj karti, i dalje nosi težak teret sjećanja na dane koji su zauvijek promijenili njegovu sudbinu. Svake godine, u ovom kutku Lijepe Naše, okupljaju se ljudi iz svih krajeva zemlje kako bi odali počast nevino stradalim civilima i hrvatskim braniteljima. Ove godine obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, bilo je posebno emotivno. Predsjednik Republike Zoran Milanović, kao vrhovni zapovjednik Oružanih snaga, sudjelovao je u mimohodu „Korak po korak“, koji se premještao kroz srce Škabrnje.
Kada su sudionici mimohoda krenuli s Trga dr. Franje Tuđmana, nosili su zastave, a među njima su bili stjegonoše, pripadnici Hrvatske vojske, kao i obitelji stradalih, koji su došli odati počast svojim voljenima. Na stazama prepunim emocija, mogli su se čuti uzdasi tuge, ali i riječi utjehe koje su dolazile iz srca. Stigavši do Spomen obilježja na groblju sv. Luke, polagali su vijence i palili svijeće u znak sjećanja na sve one koji su izgubili svoje živote u ovom strašnom sukobu. Imena stradalih, svaki izgovor bio je bolna uspomena koja je ponovno otvorila rane i donijela suze u oči prisutnima.
Za mnoge, Škabrnja simbolizira stradanje i patnju koja je obilježila Domovinski rat. Na dan 18. studenog 1991. godine, ovaj maleni gradić bio je meta brutalnog napada. Napad su predvodile snage JNA, uz snažnu vatrenu potporu srbijanske agresije terorista četnika, a civili su nerazmjerno stradali. U mirnoj svakodnevici, teško je zamisliti tu povijest bola — žene, djeca, starije osobe, svi su se našli u strašnom vrtlogu ratne zbilje. Civili su, bezobzirno, postali žrtve sukoba i nasilja, a sjećanja ostaju duboko ukorijenjena u kolektivnoj svijesti stanovnika Škabrnje.
Danas, sjećanje na Škabrnju ne predstavlja samo bolnu prošlost; ono jača naš narod. Ta kolektivna bol dovodi ljude bliže jedni drugima, potiče ih na razgovor i razmjenu iskustava, a sve kako bi se osiguralo da se takve tragedije nikada više ne ponove. Mnogi od onih koji su prisutni na ovom obilježavanju jasno su pokazali koliko im je važno čuvati uspomenu na one koji su stradali. Obilježavanje takvih događaja doprinosi jačanju identiteta mjesta i osnažuje Hrvatsku, koja nakon svih ovih godina nastavlja s ponosom stajati na svojim temeljima. Nažalost, pravna odgovornost za zločine u Škabrnji bila je spor proces. Vlastita pravda za žrtve ostaje u srcima njihovih obitelji, kao i kroz kontinuirane napore društva da prepozna zločine i osigura da ne budu zaboravljeni.
Škabrnja danas, unatoč povijesnom teretu i sjećanja na teške dane ne zaslužuje biti pokopana ispod slojeva zaborava — ona zaslužuje da se pamti, čuva i prenosi generacijama koje dolaze. Na taj način, Škabrnja će zauvijek ostati simbol otpora, hrabrosti i nade, mjesto koje nas podsjeća na to koliko je važno njegovati mir i suživot.
Autor/ Božidar Bebek/ Totalno HR/ Foto: PRESS Ured predsjednika Republike Hrvtske / Dario Andrišek