RUSKI DIKTATOR NA SVJETSKOJ SCENI! Putin u rijetkom posjetu Sjevernoj Koreji dok se antizapadno svrstavanje produbljuje

Osebujni ruski diktator Vladimir Putin planira otputovati u Sjevernu Koreju u dvodnevni posjet koji počinje u utorak, priopćio je Kremlj, u prvom posjetu ruskog predsjednika toj zemlji u više od dva desetljeća – i najnovijem znaku produbljivanja usklađenosti koje je izazvalo široku međunarodnu zabrinutost.

Ovo je rijetko prekooceansko putovanje za Putina otkako je 2022. započela ruska invazija Ukrajine u punom obimu i ključni trenutak za sjevernokorejskog predsjednika Kim Jong Una, koji nije ugostio još jednog svjetskog čelnika u Pjongjangu – među politički najizoliranijim prijestolnicama na svijetu – od pandemije Covid-19, piše CNN.

Očekuje se da će posjet koji se pomno prati dodatno učvrstiti rastuće partnerstvo između dviju sila koje se temelji na njihovom zajedničkom neprijateljstvu prema Zapadu i vođeno Putinovom potrebom za potporom u njegovom tekućem ratu protiv Ukrajine.

Nakon svog posjeta Sjevernoj Koreji, Putin će u srijedu otputovati u Hanoi na još jedno dvodnevno putovanje, u prikazu veza Vijetnama kojim upravljaju komunisti s Rusijom koje će vjerojatno uznemiriti Sjedinjene Države.

SAD, Južna Koreja i druge zemlje optužile su Sjevernu Koreju za pružanje znatne vojne pomoći ruskim ratnim naporima posljednjih mjeseci, dok su promatrači izrazili zabrinutost da Moskva možda krši međunarodne sankcije kako bi pomogla Pjongjangu u razvoju njegovog novonastalog vojnog satelitskog programa. Obje zemlje su negirale sjevernokorejski izvoz oružja.

Putinovo putovanje uzvratilo je Kimovo putovanje u rujnu prošle godine, kada je sjevernokorejski vođa otputovao u svom oklopnom vlaku u dalekoistočnu regiju Rusije, u posjet koji je uključivao zaustavljanje u tvornici koja proizvodi borbene zrakoplove i postrojenju za lansiranje raketa.

Kim je prošlog tjedna pozdravio budućnost “značajnih veza i bliskog prijateljstva” između zemalja u poruci Putinu povodom obilježavanja nacionalnog dana Rusije 12. lipnja.

“Naš narod daje punu potporu i solidarnost uspješnom radu ruske vojske i naroda”, rekao je Kim prema službenim novinama Rodong Sinmun.

Kremlj je rekao da se Rusija nada izgraditi partnerstvo sa Sjevernom Korejom “u svim mogućim područjima”, prema ruskim državnim medijima.

Sastanak dolazi samo nekoliko dana nakon summita Grupe sedam razvijenih gospodarstava (G7) u Italiji na kojem je sudjelovao ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky, gdje su zapadni čelnici ponovili svoju trajnu potporu Ukrajini i složili se iskoristiti dobit od zamrznute ruske imovine za potporu od 50 milijardi dolara zajam ratom razorenoj zemlji.

Također slijedi međunarodni mirovni samit koji je tijekom vikenda podupirao Kijev, na kojem je sudjelovalo više od 100 zemalja i organizacija, a koji je trebao prikupiti podršku viziji mira Zelenskog, koja poziva na potpuno povlačenje ruskih trupa s ukrajinskog teritorija.

Putin je odbio te napore dan prije okupljanja ponudivši vlastite mirovne uvjete, uključujući povlačenje ukrajinskih trupa iz četiri djelomično okupirane regije i da Kijev povuče svoju kandidaturu za pridruživanje NATO-u – stav koji Ukrajina i njezini saveznici smatraju nepoželjnim.

Na Putinov posjet Sjevernoj Koreji mnogi gledaju kao na priliku za njega da pokuša ojačati Kimovu potporu za njegov rat – cilj koji bi mogao biti sve hitniji kako dugo odgađana američka vojna pomoć Ukrajini stiže na internet.

Prošlog mjeseca američki ministar obrane Lloyd Austin rekao je američkim zastupnicima da je opskrba sjevernokorejskim streljivom i projektilima, kao i iranskim bespilotnim letjelicama, omogućila ruskim snagama “da ponovno stanu na noge”.

Između kolovoza i veljače Pjongjang je isporučio oko 6700 kontejnera u Rusiju, koji su mogli primiti više od 3 milijuna metaka topničkih granata kalibra 152 mm ili više od 500 tisuća granata višestrukih raketnih bacača kalibra 122 mm, priopćilo je ranije ove godine južnokorejsko ministarstvo obrane.

I Moskva i Pjongjang zanijekali su takve transfere oružja, a visoki dužnosnik Sjeverne Koreje prošlog je mjeseca takve navode nazvao “apsurdnim paradoksom”.

Na pitanje o zabrinutosti da Rusija razmatra prijenos osjetljivih tehnologija Pjongjangu u zamjenu za tu robu, glasnogovornik Kremlja je prošli tjedan rekao da je “potencijal zemalja za razvoj bilateralnih odnosa” “dubok” i “ne bi trebao izazvati zabrinutost nikoga i ne treba i ne može biti osporavan od strane bilo koga.”

Putin je posljednji put posjetio Sjevernu Koreju 2000. godine, kada se sastao s Kimovim prethodnikom i pokojnim ocem Kim Jong Ilom.

Njegovo putovanje sada dolazi u trenutku kada se čini da se ruski čelnik želi ponovno etablirati na globalnoj sceni, uklanjajući imidž izolacije nakon svoje naširoko osuđivane invazije na Ukrajinu privlačeći partnere istomišljenika.

Prošlog mjeseca Putin je bio u državnom posjetu Pekingu, gdje su on i kineski čelnik Xi Jinping opsežno potvrdili svoje zajedničko protivljenje onome što vide kao svjetski poredak pod vodstvom SAD-a.

Moskva je prošlog tjedna ugostila ministre vanjskih poslova iz zemalja uključujući Kinu, Iran, Južnu Afriku i Brazil na sastanku BRICS grupe velikih gospodarstava u razvoju.

Putinov potez da ojača veze sa Sjevernom Korejom također je bio blagodat za Kima, koji ostaje nepokolebljiv godinama međunarodnih sankcija zbog njegovog nezakonitog programa nuklearnog oružja.

To se poklapa s razdobljem povećane međunarodne zabrinutosti o namjerama sjevernokorejskog vođe dok je pojačavao ratoborni jezik i ukinuo dugogodišnju politiku traženja mirnog ponovnog ujedinjenja s Južnom Korejom.

Posjet čelnika stalne zemlje članice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda dat će signal Kimovoj domaćoj publici o njegovoj globalnoj snazi ​​– i priliku da se založi za vrlo potrebnu gospodarsku i tehnološku potporu Moskve.

Rusija je ranije poduprla međunarodne sankcije i istrage koje podupire UN o ilegalnom programu naoružanja Sjeverne Koreje, koji uključuje testove interkontinentalnih balističkih projektila dugog dometa koji bi u teoriji mogli dosegnuti američko kopno.

No čini se da su očito sve veće oslanjanje Rusije na Sjevernu Koreju i sve veća trvenja sa Zapadom promijenili tu dinamiku. U ožujku je Moskva stavila veto na rezoluciju UN-a o obnavljanju neovisnog praćenja kršenja sankcija Vijeća sigurnosti Sjeverne Koreje.

Izvor/ CNN/ By Simone McCarthy and Anna Chernova, CNN/ Foto: Ilustracija/ Totalno HR