Komemorativnim skupom u Borovu je u četvrtak obilježena 33. obljetnica mučkog ubojstva dvanaestorice hrvatskih pripadnika Specijalne jedinice policije Vinkovci kojima je počast odana polaganjem vijenca i paljenjem svijeća.
Svečani program započeo je na ulazu u Borovo kod “12 čempresa”, nakon čega su sudionici mimohodom sjećanja duž Ulice Dvanaest redarstvenika stigli do Spomen-obilježja poginulim hrvatskim redarstvenicima gdje je održan komemorativni program. U okviru programa, uz molitvu za poginule hrvatske redarstvenike, roditelji i članovi obitelji dvanaestorice poginulih hrvatskih redarstvenika te visoka izaslanstva kod spomen obilježja položila su vijence i zapalila svijeće.
“Prošle su 33 godine od stravičnog zločina u Borovu selu, kada su srpski pobunjenici iz zasjede mučki ubili i masakrirali 12 hrvatskih policajaca. Zločin je to koji nas je 1991. zavio u crno ali i još snažnije povezao hrvatski narod u želji za slobodnom Hrvatskom. Danas smo tim mladićima odali počast i zahvalnost na žrtvi i doprinosu u obrani Domovine, a njihova će imena zauvijek biti upisana u povijest stvaranja samostalne i suverene Republike Hrvatske”, poručio je ministar obrane Ivan Anušić.
Ministar Anušić položio je vijenac u sklopu izaslanstva Vlade Republike Hrvatske zajedno s potpredsjednikom Vlade i ministrom unutarnjih poslova Davorom Božinovićem, glavnim ravnateljem policije Nikolom Milinom i drugim predstavnicima Ministarstva unutarnjih poslova.
Istina o Borovu Selu, o zločinu i masakru ne smije se zaboraviti. Smrt 12 policajaca neslužbeno je bio i početak Domovinskog rata.
Podno spomen obilježja vijence su položili i svijeću zapalili i članovi obitelji ubijenih redarstvenika te predstavnici udruga policije iz Domovinskog rata, izaslanstva Vinkovaca i Vukovara predvođena gradonačelnicima Ivanom Bosančićem i Ivanom Penavom, kao i Vukovarsko-srijemske županije na čelu s županom Damirom Dekanićem.
“Ne može se više događati da ne budu kažnjeni krivci za ovaj masakr i ne može se više dogoditi da mauzolej četničkom vojvodi koji je nedaleko odavde stoji na svome mjestu, naglasio je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, prenosi HRT.
Dvanaestorica redarstvenika ugradila su sebe u temelje naše domovine. Bila je to hrabra hrvatska mladost i jedni od prvih hrvatskih sinova koji su položili život za slobodu.
Ubojstvo hrvatskih redarstvenika prije 33 godine označilo je početak oružanih sukoba i agresije na Republiku Hrvatsku, rekao je Božinović te naglasio da je riječ o jednom od najokrutnijih, najpodmuklijih i nasvirepijih zločina tijekom Domovinskog rata.
Božinović je podsjetio i na žrtvu Josipa Jovića, prve žrtve u Domovinskom ratu i Franka Lisice, ubijenog na današnji dan 1991., rekavši kako su “sve to bili hrvatski redarstvenici kao jedina organizirana snaga koja je na početku agresije na Hrvatsku pružala otpor”.
“Sjećamo se svih hrvatskih branitelja i s ponosom se sjećamo i uloge hrvatske policije koja je u tim prvim razdobljima rata odigrala ključnu ulogu u obrani Hrvatske. Već nekoliko godina u naš program uključujemo i polaznike Srednje policijske škole, kao i Policijske akademije Josipa Jovića u želji da na njih prenesemo znanje u kakvim je uvjetima nastala Hrvatska”, rekao je Božinović.
Mlade policajce prije 33 godine ovdje je dočekala zasjeda kada su u Borovo Selo došli izbaviti svoje noć prije zatočene kolege. Ubijeni su policajci Stjepan Bošnjak (1955.), Antun Grbavac (1961.), Josip Culej (1966.), Mladen Šarić (1965.), Zdenko Perica (1965.), Zoran Grašić (1969.), Ivica Vučić (1961.), Luka Crnković (1970.), Marinko Petrušić (1966.), Janko Čović (1965.), Željko Hrala (1968.) i Mladen Čatić (1971.).
Autor/ Totalno HR/ Izvor/ HRT/ HINA/ MORH/ Foto: MORH/ F. Klen