U svjetlu nedavnih izjava potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, jasno je da Hrvatska nije, niti će postati, migrantski “hotspot”. Izjava Božinovića dolazi u vrijeme kada je Hrvatska preuzela dodatne obveze u vezi s migracijama, a cilj je osigurati stabilnost i sigurnost naše zemlje.
Podaci koje je iznio ministar Božinović nisu samo statistika, već jasna slika o čemu se radi. Ove godine Hrvatska je putem sustava “readmisije” vratila 6,958 osoba, dok se iz Njemačke vratilo 401 od najavljenih 1,519. Ti brojevi pokazuju da Hrvatska aktivno surađuje s drugim zemljama kako bi se održala kontrola nad migrantima i osigurala povratak onih koji nisu ispunili uvjete za međunarodnu zaštitu. Načelnik uprave za granicu MUP-a Zoran Ničeno rekao je da se sustav azila kontinuirano zloupotrebljava. “Cijela ova priča je zlouporaba sustava azila. Migranti nezakonito prelaze državnu granicu i odmah zatraže azil”, rekao je Ničeno
Međutim, izazovi migracijske krize i dalje su prisutni, a Uredba Dublin III koja je prvotno zamišljena kao rješenje, pokazuje znake nefunkcioniranja. Ovo je problem na razini Europske unije koji se ne može ignorirati, a kako je ministar Božinović pojasnio, strukturne promjene u migracijskim tokovima zahtijevaju da se shvati da su mnogi migranti ekonomski motivirani, a ne isključivo izbjeglice tražitelji međunarodne zaštite. To često naglašava potrebu za sveobuhvatnijim pristupom ovom kompleksnom pitanju.
Novi Pakt o migracijama koji će stupiti na snagu 2026. donosi više mogućnosti za istinsko rješavanje migrantske situacije. Ministar Božinović je istaknuo kako će zemlje koje budu prvi ulazak migranata imati brži pristup rješavanju statusa, što će smanjiti pritisak na zemlje poput Hrvatske. Naša država, kroz koordinirane akcije granične policije i Ministarstva unutarnjih poslova, uspjela je uspješno kontrolirati ulazak migranata, a brojka od 650 osoba koje noće u Hrvatskoj nikada nije bila viša od 1,000 jednako tuđe. Jasno je da Hrvatska nije prva zemlja ulaska za većinu migranata.
Kao dodatak ovim tvrdnjama, kroz analizu i razumijevanje ruta koje migranti koriste, možemo shvatiti da se oni često kreću kroz druge države Europske unije prije nego što dođu do Hrvatske. To dodatno potkrepljuje tezu o tome da Hrvatska ne može biti označena kao “hotspot”. Božinović ističe da ova situacija zahtijeva od svih nas da razmislimo o tome na koji način se informiramo i izvještavamo o migrantskoj krizi.
Na kraju, važno je naglasiti da Hrvatska jasno ima strategiju i plan kako riješiti svoja pitanja vezana uz migracije i da je važno da svi sudjelujemo u stvaranju svijesti o ovim temama. “Hrvatska će nastaviti raditi na jačanju svojih granica i suradnji s drugim državama kako bi osigurala mir i sigurnost za sve svoje građane. Biti odgovoran prema naše potrebe, a istovremeno se suočiti s izazovima globalne migracijske politike, jedan je od najvažnijih zadataka koji predstoje”, kazao je ministar MUP-a Davor Božinović.
Autor/ Božidar Bebek/ Totalno HR/ Izvor/ HRT/ Vlada RH/ Foto i video: PRESS Vlada Republike Hrvatske