ZeGeVege festival, Mate Rimac i brojni sugovornici iz Hrvatske u novom filmu o veganstvu. „Hrana za razmišljanje” (Food for Thought) dokumentarni je film koji istražuje rastući svjetski pokret, veganstvo, te njegov utjecaj na ljude, životinje i planet. Napisali su ga, producirali i režirali Dan Richardson i Giles Alderson. U filmu koji se od 28. veljače može besplatno pogledati na YouTubeu, svoje iskustvo veganske prehrane podijelile su i razne osobe iz Hrvatske poput poduzetnika, inovatora i osnivača tvrtke Rimac Automobili Mate Rimca, bodibildera Mislava Skrepnika, instruktorice joge Laure Kolonić, trkača ultratraila Igora Draškovića i Katarine Kukučke te mnogih drugih.
Prijatelji životinja, organizatori najvećeg veganskog festivala u ovome dijelu Europe – zagrebačkog ZeGeVege festivala održivog življenja, ponosni su što su u svjetskom dokumentarcu i kadrovi s njihova popularnog festivala.
Britanski glumac i producent, vegan, zagovornik očuvanja životinjskih vrsta i doživotni ambasador ugledne međunarodne zaklade Born Free, Dan Richardson, u rujnu 2018. godine stigao je iz Londona preko Los Angelesa i afričke savane do Zagreba te je tijekom boravka, u organizaciji izdavačke kuće Planetopija, predstavio svoj rad na zaštiti prava životinja, kao i novu knjigu u izdanju te izdavačke kuće – „Kako postati vegan”. Svaki slobodni trenutak iskoristio je za snimanje kadrova za dokumentarac „Hrana za razmišljanje”.
Film na pozitivan i inspirativan način vodi gledatelje na globalno putovanje kako bi istražio kako biljne inovacije i promjene u stavovima oblikuju način na koji jedemo. Donosi snažan uvid u potencijal biljne prehrane za ublažavanje ekološke devastacije, poboljšanje dobrobiti životinja i jačanje globalne sigurnosti hrane.
„Zapanjujuće je koliko se resursa troši na uzgoj životinja za hranu. 150 milijarda životinja ubija se svake godine. Nadalje, tri četvrtine ukupne potrošnje vode u Americi koristi se za uzgoj stoke. Važno je ulagati u to da zamjene za meso budu dostupnije”, izjavio je Mate Rimac. „Vožnja električnog auta ima mnogo manji pozitivni utjecaj na svijet nego što ima reduciranje konzumacije mesa. Uvijek govorim na službenim skupovima da se toliko novaca i intelektualne moći ‘troši’ na stvaranje auta koji manje zagađuju okoliš. Ali kada bi se barem malo tih resursa usmjerilo da se potakne ljude na pozitivne promjene i smanjenje konzumacije mesa, imalo bi puno veći utjecaj na okoliš. Tada se ne bi morala mijenjati cijela industrija, nego pojedinci”, zaključio je u intervjuu s Danom Richardsonom. U konačnici, glavna poruka filma je ta da moramo hitno i radikalno transformirati naš odnos prema hrani kako bismo ublažili sve razornije posljedice mesne i mliječne industrije te industrije jaja na okoliš.
„Ako ste znatiželjni, želite više informacija o veganskoj prehrani ili barem želite smanjiti unos hrane životinjskog podrijetla, ovaj film potaknut će vas da preispitate svoje izbore i razmislite o tome kako hrana koju jedete utječe na životinje, planet i vaše vlastito zdravlje. Krenite na globalno putovanje uz zabavan, duhovit i inspirativan dokumentarac, koji istražuje uspon veganstva kao pokreta i njegov duboki utjecaj na svijet”, zaključuju Prijatelji životinja.
Više informacija o filmu, kao i savjeti i recepti za upoznavanje s biljnom hranom nalaze se na www.prijatelji-zivotinja.hr
Autor/ Totalno.HR/ Foto. PRESS Udruga Prijatelji životinja