Vrijeme je da Hrvoje Omrčanin i SOA izađu iz sjene i jasno kažu gdje stoje u očuvanju slobode medija i zaštiti ljudskih prava u Hrvatskoj

U trenutku kada se suočavamo s ozbiljnim pitanjima oko slobode medija i načina na koji sigurnosne agencije djeluju u Hrvatskoj, prirodno je da se mnogi pitaju: što zapravo radi Hrvoje Omrčanin, trenutni šef SOA-e? Uloga koju on obnaša nije samo ključna za stabilnost nacionalne sigurnosti, već i za način na koji se odvijaju odnosi između političkih struktura i obavještajnih agencija.

Dužnosti zamjenika šefa SOA-e obuhvaćaju širok spektar aktivnosti, uključujući nadgledanje operativnog rada agencije, suradnju s međunarodnim partnerskim agencijama te upravljanje ljudskim resursima. No, u kontekstu trenutnih zbivanja, ključno je razumjeti izazove s kojima se Omrčanin suočava, posebno kada su u pitanju agenti stranih službi koji progone novinare u Hrvatskoj.

Agentima stranih službi nije strano djelovanje koje se ne uklapa u standardne procedure, a sukobi interesa postaju sve učestaliji. Naša medijska scena pokazuje zabrinjavajuće znakove pritiska, a metode taktike prema novinarima u zemlji postavljaju pitanja o pravima građana na informacije i transparentnost vlasti. Kako je moguće da u zemlji članici Europske unije mediji nisu sigurni od progonitelja koji bi trebali biti u službi zaštite? Ovime se otvara široko područje preispitivanja kako politika utječe na rad sigurnosnih agencija.

Šutnja koju Omrčanin i drugi dužnosnici SOA-e održavaju oko ovih pitanja očito nije slučajna. Mnogi analitičari smatraju da bi takva šutnja mogla biti naređena s najvišeg političkog vrha unutar HDZ-a, stranke koja je u velikoj mjeri oblikovala sigurnosni sustav države. Zanimljivo je pitanje: koji su mogući razlozi za ovu neaktivnost? Je li to rezultat straha od političkih reperkusija ili možda pokušaj zaštite interesa koji nadilaze nacionalne? Bez obzira na odgovor, važno je zapitati se u kojoj mjeri takvo ponašanje utječe na povjerenje građana prema institucijama koje bi trebale djelovati kao zaštitnici sustava i samih građana.

U konačnici, situacija u kojoj se danas nalazimo zahtijeva hitnu pažnju. Javnost mora postaviti relevantna pitanja i tražiti odgovore. Kada se zamjenik šefa SOA-e zadrži na margini dok se događa progon novinara, postavlja se pitanje: jesmo li svjesni cijene koju plaćamo za sigurnost? Vrijeme je da Hrvoje Omrčanin i Sigurnosno-obavještajna agencija SOA koju predstavlja izađu iz sjene i jasno kažu gdje stoje u očuvanju slobode medija i zaštiti ljudskih prava u Hrvatskoj.

Autor/ Božidar Bebek/ Totalno HR/ Foto: Screenshot/ Ilustracija/ Totalno HR