U posljednje vrijeme, jedna od ključnih tema u Zagrebu je prijedlog gradonačelnika Tomislava Tomaševića o povećanju plaća zaposlenicima Gradske uprave. Ovaj prijedlog, koji će biti na dnevnom redu sutrašnje sjednice Gradske skupštine, izazvao je brojne reakcije među političarima i javnošću. Naime, Tomašević planira povećanje plaća od 2,7 milijuna eura, što je izazvalo izrazito negativnu reakciju predsjednika zagrebačkog HDZ-a, Mislava Hermana. Herman je ovaj prijedlog nazvao “dobrim vicom”, ističući da gradonačelnik istovremeno ostvaruje ekstra profite od poreza na dohodak u iznosu od 141 milijun eura, a zapravo ne koristi te resurse na odgovarajući način za poboljšanje životnog standarda građana.
Herman je dodatno naglasio da Tomašević svojim potezima podsjeća na legende poput Superhika i Robina Hooda, ističući da će njegov pristup ostaviti negativne posljedice na zaposlene u Gradskoj upravi. Herman se osvrnuo na podatke o proračunskim prihodima, ističući da su oni u posljednjih nekoliko godina dramatično porasli. Konkretno, prihod od poreza na dohodak u 2021. godini iznosio je 598 milijuna eura, a u 2022. godini već 692 milijuna eura, dok je prošle godine dosegao čak 850 milijuna eura što čini porast od oko 23 posto. U prvih osam mjeseci ove godine, prihod je također bio značajan i iznosio je 141 milijun eura.
S obzirom na osjetljivu ekonomsku pozadinu ove situacije, važno je razumjeti učinak koji će imati smanjenje maksimalnih poreznih stopa od strane Vlade na prosječne plaće zaposlenika u Zagrebu. Mislav Herman je naglasio da, iako je Tomašević imao cijelu godinu na raspolaganju da samostalno poveća plaće svojim zaposlenicima, sada je zapravo prisiljen na taj korak zbog učinaka vlade na poreznu politiku.
Gradski zastupnik Plavoga grada, Ivica Lovrić, izjavio je da će plaće zaposlenicima rasti od tri do 10 posto. Iako bilo kakav rast plaća može biti dobar znak u normalnim okolnostima, ovakav porast se čini zanemarivim kada se usporedi s drastičnim povećanjem plaća u državnoj i javnoj upravi koje su rasle između 45 i 50 posto u proteklih nešto više od godine dana.
Osim toga, Tomašević, koji je na čelu Zagreba, nedavno je značajno povisio plaće pročelnicima, dok su njegovi osobni prihodi također porasli dvostruko. Takvi potezi ne mogu proći neprimijećeno, posebno u svjetlu realnosti o kojoj građani svakodnevno svjedoče. Lovrić ističe da proračun Zagreba nikad nije bio bogatiji, no umjesto da se ti novci usmjere za poboljšanje života građana, oni se koriste za pokrivanje gubitaka Zagrebačkog holdinga.
Zagrebački holding je u prvih šest mjeseci godine pretrpio ozbiljan minus od 21 milijun eura. Ono što je još zabrinjavajuće je to da pravi gubitak može biti i veći, s obzirom na to da je Grad dodatno subvencionirao holding, povećavajući cijene za Čistoću i Zrinjevac. Ove subvencije su iznosile dodatnih 17,5 milijuna eura, što dodatno opterećuje gradski proračun i smanjuje sredstva dostupna za javne usluge koje su od ključne važnosti za građane.
Nestranačka gradska zastupnica Dina Vasić iznijela je zabrinjavajuće informacije o financijskoj situaciji Zagrebačkog električnog tramvaja (ZET). U svom izlaganju, Vasić je ukazala na to da su prihodi ZET-a pali za 180.000 eura u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.
“Važno je napomenuti da je u toj istoj godini Grad Zagreb “upumpao” u ZET više od 9,2 milijuna eura”, rekla je Vasić.
Analiza rashoda ZET-a također je zanimljiva. Prema riječima Vasić, rashodi su nominalno manji za dva milijuna eura jer je zbog odredbe Vlade na gorivu i struji Tomašević ostvario znatne uštede.
U ovoj situaciji, važno je postaviti pitanje gdje su prioriteti vlasti i na koji način se planira upravljati novčanom politikom u budućnosti. Plaće zaposlenika bi trebale rasti, no istodobno bi se trebala osigurati i održivost gradskih financija. Samo kroz transparentno upravljanje sredstvima i odgovorno donošenje odluka može se postići ravnoteža između rasta plaća i kakvoće javnih usluga. Građani Zagreba zaslužuju više od samo obećanja – zahtijevaju konkretne korake koji će dovesti do poboljšanja njihovog svakodnevnog života.
Autor/ Božidar Bebek/ Totalno HR/ Foto: Screenshot/ Ilustracija/ Totalno HR