Na sjednici pred Odborom za vanjsku politiku i Izaslanstvima Hrvatskoga sabora pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a, zamjenik glavnog tajnika NATO-a Boris Ruge podijelio je svoja duboka promišljanja o aktualnim događajima u Ukrajini i usporedio ih s iskustvima iz devedesetih godina u Hrvatskoj. Njegova osobna svjedočanstva svjedoče o tragediji rata i neumornoj borbi za slobodu i suverenitet, što čini ovu raspravu još važnijom u kontekstu trenutne krize.
Boris Ruge, koji se NATO-u pridružio 1991. godine, podsjetio je okupljene zastupnike u Hrvatskom saboru na dramatične trenutke tijekom rata u Hrvatskoj. “Slike koje vidim u Ukrajini podsjećaju me na Hrvatsku 1991. godine. Kada vidim slike Bahmuta, one me asociraju na Vukovar i napade na brojne hrvatske gradove,” rekao je Ruge. Njegov snažan emotivni izraz ne samo da odražava osobnu povezanost, već i otvara vrata razumijevanju kako su iskustva jedne nacije nužna za pružanje podrške drugoj koja se bori za svoj suverenitet.
Usprkos izazovima, NATO je odlučio uspostaviti novu obučnu misiju NSATU, fokusirajući se na sigurnosnu obuku i podršku Ukrajini. “Ova nova zapovjedna grana NATO-a, smještena u Wiesbadenu, očekuje se da će biti operativna u nadolazećim mjesecima,” naglasio je Ruge. Ključne zadaće misije uključuju obuku ukrajinskih oružanih snaga, nadgledanje te obuke, kao i pružanje potpore kroz planiranje, što je od esencijalnog značaja za jačanje ukrajinske obrambene sposobnosti.
Bitna komponenta misije NSATU su časnici za vezu koji će odlaziti u Ukrajinu. Ti će časnici imati važnu ulogu u osiguravanju komunikacije između NATO-a i Ukrajine, ali, važno je naglasiti, neće se boriti. Njihov zadatak bit će isključivo vezan uz pružanje informacija i podrške, što je posebno važno u kontekstu trenutnih političkih i vojnog napetosti.
No, važno je imati na umu da NATO neće pružati vojnu potporu u smislu direktnog angažmana. Umjesto toga, fokus će biti na donacijama i drugim oblicima podrške, što uključuje koordinaciju i suradnju među saveznicima. “Ova misija nije namijenjena uključivanju u sukob, već podršci Ukrajini u njezinoj borbi za suverenitet,” pojasnio je Ruge. Neizvjesnost i tjeskoba u trenutnom globalnom kontekstu zahtijevaju jasnu viziju i postupanje, a ovaj model pruža moguću putanju prema održivoj podršci Ukrajini.
Suverenitet Ukrajine kroz međunarodnu podršku ključna je tema koja se provlači kroz sve aspekte misije NSATU. “Washingtonsku deklaraciju potpisali su šefovi država i vlada, a dogovorena je kao rezultat suradnje 32 zemlje članice,” naglasio je Ruge. Ova deklaracija jasno ističe da NATO neće biti strana u sukobu, što dodatno osnažuje poziciju Ukrajine kao suverene nacije koja ima pravo na samoobranu.
Misija NSATU predstavlja ne samo mehanizam za pružanje, već i simbol međunarodne solidarnosti i podrške. “Ono što radimo jest pomaganje Ukrajini u njenoj samoobrani, ne borimo se zajedno s njom. Saveznik smo joj, ali ne i strana u sukobu,” istaknuo je Boris Ruge te dodao: “Ova misija, stoga, ima potencijal stvoriti važne promjene, ali će za uspjeh biti ključno jačanje suradnje među državama članicama i odredba časnika koji će biti dodijeljeni ovoj vitalnoj misiji”.
Autor/ Božidar Bebek/ Totalno HR/ Foto: Screenshot/ Ilustracija/ Totalno HR